Дать утвердительный ответ и отрицательные 1.Areyou at home. 2. Ts he my friend. 3. Ts it a dog. 4. Are we children. 5. Are they sisters..
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.Yes,I am.No,I am not 2.Yes,he is.No,he isn't 3.Yes,it is.No,it isn't 4.Yes,we are.No,we aren't 5.Yes,they are.No,they aren't.
Гость
1. Утв. - Yes, I am at home, Отр. - No, I am not at home 2. - Yes, he is my friend, Отр.- No, he isn't my friend.
3. Утв. - Yes, it is a dog, Отр. - No, it isn't a dog.
4. Утв. - Yes, we are children, Отр. - No, we aren't children.
5. Утв. - Yes, they are sisters, Отр. - No, they aren't sisters.