ДАЮ 10 БАЛЛОВ! Translate into English. Use both the Active and the Passive Voice depending on the message of each sentence. 4. Мне сказали, что ты собираешься продать часть мебели? – Да, она и вышла из моды, и надоела мне до см...

ДАЮ 10 БАЛЛОВ! Translate into English. Use both the Active and the Passive Voice depending on the message of each sentence. 4. Мне сказали, что ты собираешься продать часть мебели? – Да, она и вышла из моды, и надоела мне до смерти. Между прочим, диван, сервант, несколько картин и журнальный столик уже собираются покупать. – Конечно, не мне судить, но, по-моему, ты совершаешь большую ошибку. 5. Подумать только! Как медленно вы все делаете! Окна уже вымыты? Занавески повешены? Подоконник протерт? Полы вымыты? Нет? Я вас предупреждала: ваша генеральная уборка растянется на неделю! 6.Вы – пассивные и безответственные! Я уже не говорю о том, что у вас в доме кто-то испортил лифт, мусоропровод сломан, а центрального отопления и горячей воды нет полгода, и вы ничего не делаете, чтобы это изменить. Но вы посмотрите на свою квартиру: детская не обставлена, часть мебели сломана, обои отклеиваются, а вы все равно сидите сложа руки!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
4. I was told that you're going to sell some of the furniture? - Yes, she went out of fashion, and bored me to death. Incidentally, a sofa, a sideboard, a few pictures and a coffee table is already going to buy. - Of course, not for me to judge, but I think you're making a big mistake. 5. Just think! How slow you are doing! Windows already washed? Curtains hung? Sill rubbed? The floors are washed? No? I warned you: your general cleaning will extend for a week! 6. You - passive and irresponsible! I'm not talking about what you have at home someone messed elevator, garbage disposal is broken, and central heating and no hot water for six months, and you do nothing to change this. But you look at his apartment: children are not furnished, the furniture was broken, the wallpaper come unstuck, but you can still sit back!