Do you know where ... Mississippi River is? a) an b) the c) - He ... twenty in a month a) will be b) am going to be c) is We ... go to Peru next year. We`re not sure. a) might b) should c) probably That`s the woman ... son is a...

Do you know where ... Mississippi River is? a) an b) the c) - He ... twenty in a month a) will be b) am going to be c) is We ... go to Peru next year. We`re not sure. a) might b) should c) probably That`s the woman ... son is an actor. a) who b) whose c) which This afternoon, we ... sandboarding. a) are going b) are going c)will I`m bored ... camping trips. Let`s go on a safari. a) from b) of c) for Перед вами такое упражнение, похожее на викторину. Ответы я знаю, поэтому в этом задание не заключается. Тут вы должны проявить свои знания и написать, объяснить мне почему тут именно этот вариант ответа. Это ОЧЕНЬ НУЖНО, и ОБЪЯСНЯЙТЕ, пожалуйста, ПОНЯТНО. Заранее всем спасибо!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.the,потому что реки всегда с артиклем the 2.will be,потому что там указатель *будет в этом месяце*,поэтому будущее время 3,might,потому что есть указатель на будущее время *next year* 4.who,потому что одушевлённое 5.are going,потому что настоящее время 6.of,тут не может быть объяснений