Доброго времени суток. Не могли бы вы написать в транскрипции вот этот диалог: — Sophie, do you have a fovourite person? — Yes, she is a well-known actress. — Who is she? — Try to guess, she has taken part in a lot of differen...

Доброго времени суток. Не могли бы вы написать в транскрипции вот этот диалог: — Sophie, do you have a fovourite person? — Yes, she is a well-known actress. — Who is she? — Try to guess, she has taken part in a lot of different international film festivals. — Has she got any awards? — Of course, she has received multiple awards. — Has she starred in any popular films? — Yes, she had the lead role in Titanic. — Oh, I think it is Kate Winslet, isn't it? — You're right!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
— ˈsəʊfi, duː juː hæv ə ˈfeɪvərɪt ˈpɜːsn?  — jɛs, ʃiː ɪz ə wɛl-nəʊn ˈæktrɪs.  — huː ɪz ʃiː?  — traɪ tuː gɛs, ʃiː hæz ˈteɪkən pɑːt ɪn ə lɒt ɒv ˈdɪfrənt ˌɪntə(ː)ˈnæʃənl fɪlm ˈfɛstəvəlz.  — hæz ʃiː gɒt ˈɛni əˈwɔːdz?  — ɒv kɔːs, ʃiː hæz rɪˈsiːvd ˈmʌltɪpl əˈwɔːdz.  — hæz ʃiː stɑːd ɪn ˈɛni ˈpɒpjʊlə fɪlmz?  — jɛs, ʃiː hæd ðə liːd rəʊl ɪn taɪˈtænɪk.  — əʊ, aɪ θɪŋk ɪt ɪz keɪt Winslet, ˈɪznt ɪt?  — jʊə raɪt
Гость
-Софи, дую хэв э фэйворит пэрсон? -Ес,ши ис э вэлл новн актресс -ху ис ши? -трай ту гес, ши хэс тэйкен пат ин э лот оф дифэрэнт интернэшинал филм фестивалс. -Хэс ши гот эни авардс? оф коз, ши хэз ресивд мултиплай авардс. -хэс ши стэрред ин эни популар филмс? -ес, ши хэд зэ лиад рол ин тинаник. -оу, ай синк ит ис кэйн винслет, иснт ит? юре райгхт!