Добрый вечер! Помогите, пож-та, с упражнением № 1, оно большооое

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
SCHOOL : pen, Geography, rubber, ruler, pencil case, science, PE, pencil, school bag. FAMILY : father, aunt, sister, grandparents, uncle, cousin, mother, granddaughter. FOOD N' DRINKS: rise, lemonade, eggs, water, jelly, burgers, pasta, toast, carrors, potatoes, cheese. TOYS : puppet, jack-in-the-box, musical box, train, teddy bear, spider. HOME : living room, armchair, cooker, sofa, kitchen, bedroom, fridge, cupboard, mirror. ANIMALS : shelf, cow, tortoise, rabbit, parrot, rocking horse, sheep, elephant, tail. BODY : legs, nose, ears, eyes, head.