Допишите вопросы и ответы.1.       ……….he your friend? – Yes,…..2.       ………..he help his friend? – Yes,….3.       ………..he ten? – Yes,……4.       …………he got ten sweets? – Yes,….…………you like sweets? – Yes

 Допишите вопросы и ответы. 1.       ……….he your friend? – Yes,….. 2.       ………..he help his friend? – Yes,…. 3.       ………..he ten? – Yes,…… 4.       …………he got ten sweets? – Yes,…. …………you like sweets? – Yes
Гость
1. Is he your friend? — Yes, he is. Он твой друг? — Да, он мой друг. 2. Does he help his friend? — Yes, he does. Он помогает своему другу? — Да, помогает. 3. Is he ten? — Yes, he is. Ему десять? — Да, ему десять. 4. Has he got ten sweets? — Yes, he has. У него десять конфет? — Да, у него десять конфет. 5. Do you like sweets? — Yes, I do. Любишь конфеты? — Да, люблю.