Exercise 1. Mark the sentences where the verb is translated into English in the Passive Voice. Новый отель (его) откроют в следующем году. Его отправили в командировку. Вода (она) закипает при 100 градусах. Что это слово (оно) ...

Exercise 1. Mark the sentences where the verb is translated into English in the Passive Voice. Новый отель (его) откроют в следующем году. Его отправили в командировку. Вода (она) закипает при 100 градусах. Что это слово (оно) означает? Эту музыку (её) слышно издалека. Луна (она) вращается вокруг земли. Когда украли велосипед (его)? Багаж (его) проверяют на таможне. Мы выращиваем клубнику на продажу. Анна уже звонила?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)A new hotel will be opened next year.2)He was sent on business trip.3)Water boils at 100 degrees.4)What does it mean?5)This music is heard far away.6)The moon goes around the earth.7)When was the bike stolen?8)The luggage is being checked at the Customs.9)We plant strawberries for sale.10) Has Anna called yet?