Exercise 14. Translate these sentences into English: 1. Он студент. Его зовут Виктор. 2. Вы бизнесмен? — Нет, я преподаватель. 3. Она сейчас не в Лондоне. Она в Париже. 4. Меня зовут Петр. Я юрист. 5. Английский язык очень труд...

Exercise 14. Translate these sentences into English: 1. Он студент. Его зовут Виктор. 2. Вы бизнесмен? — Нет, я преподаватель. 3. Она сейчас не в Лондоне. Она в Париже. 4. Меня зовут Петр. Я юрист. 5. Английский язык очень трудный. Это официальный язык Великобритании, США, Канады, Австралии и Новой Зелан- дии. 6. Кто вы по профессии? — Я юрист. 7. Английский — ваш родной язык? 8. Откуда вы родом?/Из какой вы страны? 9. На этой улице нет библиотеки. 10. Сколько комнат в вашей квартире? — Три. 11. У меня нет автомобиля. 12. Я никогда не опаздываю. 13. Я всегда рад их видеть. 14. Когда он свободен? — Он свободен по вечерам. 15. Она так счастлива! 16. Когда они бывают дома? — Они бывают дома по утрам. 17. Кто болен? — Моя мама больна. 18. Ты голоден? — Нет. 19. Твоя сестра в школе? — Нет, она не в школе. 20. Кто отсутствует? — Петров. 21. Я прав? — Да, ты прав. 22. Как вы себя чувствуете? — Хорошо, спасибо. 23. Вы устали? — Да. 24. Какая погода сегодня? — Холодно. 25. Кто отсутствует? — Все присутствуют. 26. Я хочу пить. 27. Ты не прав.
Гость
1.He is a student. His name is Victor  2. Are You a businessman? - No, I am a teacher  3. She isn't in London now. She is in Paris. 4. My name is Peter. I am a lawyer  5. English language is very hard. It is an official language of United Kingdom, USA, Canada, Australia and New Zealand  6. What is your job? - I am a lawyer 7. Is English your native language? 8. Where are you from? 9. There is no library on this street 10. How many rooms are there in your apartment? - There are three rooms 11. I don't have a car 12. I am never late 13. I am always glad to see them 14. When is he free? - He is free in the evenings 15. She is so happy! 16. When can they be at home? - They can be at home in the mornings  17. Who is ill? - My mother is ill 18. Are you hungry? - No, I am not 19.  Is your sister in school?- No, she is not in school 20. Who is absent? - Petrov is absent  21. Am I right?  - Yes, you are 22. How are you feeling? / How are you? -- I am good/fine, thank you 23. Are you tired? - Yes, I am 24. What is the weather today? - Today is cold 25. Who is absent? - Everyone is present 26. I am thirsty 27, You are not right