Где нужен артикль the, и где нет. 1) Buckinham Palace 2) National Gallery 3) Hermitage 4) Westminster Abbey 5) Trafalgar Square 6) Houses of Parliament 7) Oxford Street 8) Hyde Park 9) Kremlin 10) Tower Bridge
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Buckinham Palace 2) National Gallery 3) The Hermitage 4) Westminster Abbey 5) Trafalgar Square 6) The Houses of Parliament 7) Oxford Street 8) Hyde Park 9) The Kremlin 10) Tower Bridge
Гость
Buckinham Palace National Gallery The Hermitage !!! Westminster Abbey Trafalgar Square The Houses of Parliament !!! Oxford Street Hyde Park The Kremlin !!! Tower Bridge