Герундий подчеркните. Переведите их на русский язык, 1. Avoid overeating and you’ll feel better soon. 2. I can’t help thinking about that accident. 3. Reading English literature in the original will do you a lot of good. 4. Su...

Герундий подчеркните. Переведите их на русский язык, 1. Avoid overeating and you’ll feel better soon. 2. I can’t help thinking about that accident. 3. Reading English literature in the original will do you a lot of good. 4. Suddenly it started raining hard. 5. There was no sense in waiting for them any longer.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 Избегайте переедания и вы почувствуете себя лучше. 2 Не могу перестать думать об этом происшествии. 3 Чтение английской литературы в оригинале принесет тебе много пользы. 4 Внезапно начался сильный дождь. 5 Не было никакого смысла ждать их дольше.   Подчеркнуть: overeating thinking reading raining waiting