Give the English equivalents of the following word combinations: 1)выпускники оксфорда и кембриджа 2)у каждого студента есть свой преподаватель 3)студенты получают задания раз в неделю 4)университеты состоят из нескольких колле...

Give the English equivalents of the following word combinations: 1)выпускники оксфорда и кембриджа 2)у каждого студента есть свой преподаватель 3)студенты получают задания раз в неделю 4)университеты состоят из нескольких колледжей 5)в каждом университете имеются различные студенческие общества 6)оксфорд и кембридж - независимые университеты
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.the graduates of oxford and cambrige 2. every student are have own lecture. 3.the students are getting tasks one time for a week 4. the universities are consist of several colledges 5. in evert university are present different student`s society 6 oxford and cambrige are independent universities