Глаголы, указанные в скобках, впишите в пропуски в форме PRESENT CONTINUOS, PRESENT SIMPLE, PAST SIMPLE. 1. My friend often (watch)........horror films on video. 2.The lion (live)........in Africa. 3.My uncle (go).........to Fr...

Глаголы, указанные в скобках, впишите в пропуски в форме PRESENT CONTINUOS, PRESENT SIMPLE, PAST SIMPLE. 1. My friend often (watch)........horror films on video. 2.The lion (live)........in Africa. 3.My uncle (go).........to France two years ago. 4.(you-see).......your English teacher yesterday? 5.We (not do).........our homework now. 6.Look at Jim! He (not sing)......... 7.Mr and Mrs fox (not come)........to the party last Saturday. 8.Where (your father-work).........? 9. (you-go)..........to school in Warsaw? 10.He (not play)............football at the moment.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. watches (слово-маркер [которое помогает определить время] - often) 2. lives (т.к. факт) 3. went ( two years ago ) 4. did you see (yesterday) 5. are not working (now).