How many? Look again and write. 1 There are five glasses 2 ................ 3 ............. 4 ................ 5 ............... 6 ............... 7 ............... прошу сделайте

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
2)There is one fridge.(Это 1 холодильник) 3)There is one shelf.(Это 1 полка) 4)There is one chair.(Это 1 стул) 5)There is one table.(Это 1 стол) 6)There are six Dishes.(Это шесть тарелок) 7)There are five glasses.(Это пять стаканов) 8)There is one Lamp (Это одна лампа) 9)There is one sewing machine (Это одна швейная машинка) 10)There is one box (Это одна коробка) 11)There is one stove (Это одна печь) 12)There is one mirror (Это одно зеркало)
Гость
This is little boy.( это маленький мальчик ,ед.число) There are two toys.(это две игрушки,множ. число) Chears are made of wood.(стулья сделаны из дерева,множ число)