I am going to the cinema 5 видов вопросов

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1   Am I going to the cinema ?                    (я иду в кино ?)                                         общий вопрос   2   Where am I going ?                              (куда я иду ?)                                            специальный вопрос   3   I am going to the cinema, aren't I ?       (я иду в кино, не так ли?)                          разделительный вопрос   4   Am I going to the cinema, or am I going home.       (я иду в кино или я иду домой ?)               альтернативный вопрос   5   Who is going to the cinema ?                            (кто идет в кино ?)                                    вопрос с who
Гость
I am going to the cinema. 1. Who is going to the cinema? - Вопрос к подлежащему. 2. Am I going to the cinema? - Общий вопрос. 3. Where am I going? - Специальный вопрос. 4. I am going to the cinema, aren't I? - Альтернативный вопрос. 5. Am I going to the cinema or to the stadium? - Разделительный вопрос.