If we( to take )our copy-books with us yesterday , we would have written the test much better

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
If we had taken our copy books with us yesterday,we would have written the test much better
Гость
If we take. В придаточных предложениях глаголы употребляются в Present Simple. If she calls me, I will come home. If we buy a present, he would be happy. И так далее...