Используйте слова в скобках для образования предложений в Future Simple. Обратите внимание, в какой форме должно стоять предложение (утвердительной, вопросительной или отрицательной). 1) They _____ football at the institute. (t...

Используйте слова в скобках для образования предложений в Future Simple. Обратите внимание, в какой форме должно стоять предложение (утвердительной, вопросительной или отрицательной). 1) They _____ football at the institute. (to play) 2) She _____ emails. (not / to write) 3) ____ you____ English? (to speak) 4) My mother ____ fish. (not / to like) 5) ____ Ann ____ any friends? (to have) 6) His brother _____ in an office. (to work) 7) She ___ very fast. (cannot / to read) 8) ____ they ____ the flowers every 3 days? (to water) 9) His wife _____ a motorbike. (not / to ride) 10) ____ Elizabeth_____ coffee? (to drink)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 will play 2 wont write 3 will you speak 4 wont like 5 will Ann have 6 will work 8 Will they water 9 wont ride 10 will Elis drink
Гость
1. will play 2. won't write 3. will you speak 4. won't like 5. will Ann have 6. his brother will work 7. can't read (с модальным глаголом will нельзя ставить) 8. will they water 9. won't ride 10. will Elizabeth drink