Исправить ошибки в следующих предложениях. 1. I like reading because is interesting. 2. The house is very guite in the evenings. 3. My grandma sent a postcard me. 4. On Saturdays I'm unually play football with my friends. 5. Wo...

Исправить ошибки в следующих предложениях. 1. I like reading because is interesting. 2. The house is very guite in the evenings. 3. My grandma sent a postcard me. 4. On Saturdays I'm unually play football with my friends. 5. Would you like to visit a old tomn?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. I like reading because it is interesting. 2. The house is very quiet in the evening. 3. My grandma sent a postcard to me. 4. On Saturdays I usually play football with my friends. 5. Would you like to visit an old town? _______________________________ 1. Пропущено местоимение. 2. Нет ошибки. Разве что опечатка. 3. Пропущен предлог. 4. Неверное время. Исправлено с Present Continious, которое было неправильно написано, на Present Simple. 5. Исправлен артикль с "a" на "an", так как слово после артикля начинает на гласную.