Исправьте ошибки и доделайте задания. Образуйте отрицательные предложения и общие вопросы, обращая внимание на употребление much, many и a lot. 1. Alex writes a lot of letters. Does Alex writes much letters? Alex doesn't writes...

Исправьте ошибки и доделайте задания. Образуйте отрицательные предложения и общие вопросы, обращая внимание на употребление much, many и a lot. 1. Alex writes a lot of letters. Does Alex writes much letters? Alex doesn't writes much letters. 2. Mr Bennett does a lot of business in Canada. Does Mr Bennett much business in Canada? Mr Bennett doesn't much business in Canada. 3. I need a lot of assistants to do this job. ... 4. They have a lot of lessons every day. Have they many lessons every day? They haven't many lessons every day. 5. A lot of people live in this road. How many people live in this road? Not many people live in this road. 6. Amy reads a lot. ... 7. Bob knows a lot of students in that college. Is Bob know many of students in that college? Bob doesn't know many of students in that college. 8. That company lends a lot of money to farmers. ... 9. Alan spends a lot of time on his lessons. ... 10. I listen to the radio a lot. ... 11. That old man remembers a lot. ...
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
many употребляется с исчисляемыми сущ ,например -в зоопарке было много тигров much с неисчисляемыми напимер -сколько информации у тебя есть? a lot of употребляется и с исчисл  так и с неисчисл,однако только в утвердительном предложении ,например у меня много друзей