It is....(какой). it has got....(что у него есть). it lives...(где). it eats...(что ест) надо ответить про какого нибудь животного ответить на эти вопросы

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
It is a cat. It has got a long tail. It lives in house. It eats meat and fish.
Гость
It is nice. it has got nice spotted . it lives in Africa. it eats meat. Это про Леопарда(Leopard)