Как будет по английски предлог На Как будет по английски предлог В Как будет по английски: НА СТОЛЕ, НА КУХНЕ, В ГОСТИНОЙ, В КРЕСЛЕ, НА ПОЛУ, НА СТЕНЕ.
Ответ(ы) на вопрос:
на - on в- in on the table, IN THE KITCHEN. In the living room. In the chair. ON THE FLOOR. on the wall
В-in На-on На столе-on the table На кухне-in the kitchen В гостиной-in the living room В кресле-in the chair На полу-On the floor На стене-On the wall