Как читается русскими буквами по английски этот текст : Ekaterina Volkova - talented actress of theater

Как читается русскими буквами по английски этот текст : Ekaterina Volkova - talented actress of theaterand cinema. Born January 15, 1982 in the city of Tallinn, Estonia. She is tall, beautiful, her hair tepnye gray-green eyes. In 2003 she graduated from college with honors and was accepted into the group of the State Theatre actor. And then she was all good. Because she is very good actress, she was cheerful. СРОЧНО НУЖНО ЗАРАНЕЕ СПАСИБО
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Екатирина Волкова тэлентед актрэсс оф тэтр энд синима . Борн Джюари 1982 ин зе сити оф Таллин Естониа. Ши ис тол бьютифол хё хэйр теппуа грэй-гринн уесэс . Ин 2003 ши грэдуэтед инту зе гроуп оф зе Стэйте Тетр эктор. Энд зен ши вос ол ши вос черфул. Если что то упустила - в коменты