Как ответить на вопросы ?Now do you celebration your birthday ?Think of a celebration in your country.Now do you celebrate it?

Как ответить на вопросы ? Now do you celebration your birthday ? Think of a celebration in your country.Now do you celebrate it?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Yes,I have a holiday birthday. Now I'm going to celebrate (вот если что перевод ответа-- Да,у меня праздник день рождения. Теперь я его буду праздновать)