Как СКАЗАТЬ ПО АНГ.ЯЗ   я понимаю что вы говорите но не могу говорить

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I understand what you are telling me but I can't speak.   I understand what you are speaking about but I can't speak.   I understand what you are talking about but I can't speak.   I understand what you are saying but I can't speak.   tell - говорить (рассказывать) say - сказать (что-то) speak - говорить (разговаривать, выступать) talk - говорить (разговаривать)