Какие это времена и почему именно в это время? Причина употребления в этом времени? 1) 'Jane is away on holiday.' 'Oh, is she? Where has she gone? 2) I have lost my address book Have you seen it anywhere? 3) My brother is an a...

Какие это времена и почему именно в это время? Причина употребления в этом времени? 1) 'Jane is away on holiday.' 'Oh, is she? Where has she gone? 2) I have lost my address book Have you seen it anywhere? 3) My brother is an actor. He has appeared in several films.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) 'Jane is away on holiday.' 'Oh, is she? present simple данный момент глагола to be.  Where has she gone? present perfect  - результат на настоящий момент .2) I have lost my address book. Have you seen it anywhere? - результат на настоящий момент present perfect. 3) My brother is an actor. present simple - постоянное состояние. He has appeared in several films. present perfect - количественный результат к настоящему моменту.