Какое  из этих слов лишнее . Зачеркни его.1) I you he my she 2) red grey blue brave black3) can jump  sing swim4) long slim nice five strong 5) likes lives dogs takes  runs

Какое  из этих слов лишнее . Зачеркни его. 1) I you he my she 2) red grey blue brave black 3) can jump  sing swim 4) long slim nice five strong 5) likes lives dogs takes  runs
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) my 2) brave 3) can 4) five 5) dogs ( это все лишние , если не поняла )
Гость
1) my 2) brave 3) can 4) five 5) dogs