Кто напишет самое длинное предложение.Используйте данные слова. Пример: to leave / a house My mother's friends can leave our house early tomorrow. 1. to make / a cake 2. to learn / a rhyme 3. to put / a pillow 4. to pick / mush...

Кто напишет самое длинное предложение.Используйте данные слова. Пример: to leave / a house My mother's friends can leave our house early tomorrow. 1. to make / a cake 2. to learn / a rhyme 3. to put / a pillow 4. to pick / mushrooms
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
My friends and I decided to make a cake on the next weekends. I am learning different rhymes at my music school. My mother always tells me to put a pillow under a blanket. I like to go to a forest to pick some mushrooms for our dinner.