[latex] \left \{ {{ 2x^2-5x-18 \leq 0 } \atop {-4x+8\ \textgreater \ 0}} \right.[/latex]

Гость
1) 2x^2 - 5x - 18 ≤ 0 [latex]D = 169[/latex], [latex] \sqrt{D} = 13[/latex] , x1 = [latex]4 \frac{1}{2} [/latex] , x2 = [latex]-2[/latex] 2) -4x + 8 > 0 -4x > -8 x < 2 Значит, [latex]x [/latex] ∈ [latex][ -2 ; 2 )[/latex]
Гость
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!