Лексико-грамматический тест. 5 класс. I. Спишите предложения. Вставьте на месте пропусков глагол to be в нужной форме. 1) Toys ____ usually nice. 2) You ____ from England. 3) He ____ in the forest. 4) Pete and Alice ____ pupils...

Лексико-грамматический тест. 5 класс. I. Спишите предложения. Вставьте на месте пропусков глагол to be в нужной форме. 1) Toys ____ usually nice. 2) You ____ from England. 3) He ____ in the forest. 4) Pete and Alice ____ pupils. 5) Where ___ your friend? 6) How old ____ her brother? 7) This country ___ very beautiful. 8) My mother and I ___ good friends. 9) I ___ very nice. 10) Steve and Tom ___ playing tennis.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) are 2) are 3) is 4) are 5) is 6) is 7) is 8) are 9) am 10) are
Гость
1are2are3is4are5are6is7is8are9am10are  так наверное