Лиля глаголы go,dance просклонять наст времяI.......He....ПрошедI.....He...БудущееI...He..

  Лиля глаголы go,dance просклонять  наст время I....... He.... Прошед I..... He... Будущее I... He..
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I am going  dancing he is going dansing ____ I went danced He went danced _________ I will dance He will dance
Гость
Наст время I go, dance He goes, dances  Прошед I went, danced He went, danced Будущее I will (shall)  go, will (shall) dance He will  go, will  dance