Mary skates in the park every winter (написать в 4 временах + по 5 вопросов к каждому предложению)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.Mary skates in the park every winter. {1)Does Mary skate in the park every winter? 2)Where does Mary skate  every winter? 3)When does Mary skate in the park ? 4)Who skates in the park every winter? 5)What does Mary do in the park every winter?} 2.Mary is skating in the park now. {1)Is Mary skating in the park now? 2)Where is Mary skating  now? 3)When is Mary skating in the park ? 4)Who is skating in the park now? 5)What is Mary doing in the park now?} 3.Mary skated in the park last winter. {1)Did Mary skate in the park last winter? 2)Where did Mary skate  last winter? 3)When did Mary skate in the park ? 4)Who skated in the park last winter? 5)What did Mary do in the park last winter?} 4.Mary will skate in the park next winter. {1)Will Mary skate in the park next winter? 2)Where will Mary skate  next winter? 3)When will Mary skate in the park ? 4)Who will skate in the park next winter? 5)What will Mary do in the park next winter?}