Match the words from column 1–5 with the words from column A–F to make correct phrases. There is one variant (A–F) you do not have to use.1)win—    A) a risk  ...

Match the words from column 1–5 with the words from column A–F to make correct phrases. There is one variant (A–F) you do not have to use.1)win—    A) a risk  B) a prize  C) a joke   D) a record  E) wonders  F) a house  2)break—    A) a risk  B) a prize  C) a joke   D) a record  E) wonders  F) a house  3)build—    A) a risk  B) a prize  C) a joke   D) a record  E) wonders  F) a house  4)tell—    A) a risk  B) a prize  C) a joke   D) a record  E) wonders  F) a house  5)take—    A) a risk  B) a prize  C) a joke   D) a record  E) wonders  F) a house  a riska prizea joke a recordwondersa house
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) b) 2) d) 3) f) 4) e) 5) или a) или e) в последнем я не заню но точно все другие правильно