My house is interesting! There are bedroom, bathroom, kitchen. In the bedroom there is a bed, Desk, wardrobe, lamp. In the bathroom to be a shower and a washbasin. From the kitchen dining table, four chairs, a refrigerator, a stove for cooking.
Мой дом-интересный! Там есть спальня, ванная, кухня. В спальне находится кровать, стол (рабочий), шкаф, лампа. В ванной есть душ и умывальник. На кухне находится обеденный стол, четыре стула, холодильник, плита для приготовления пищи.