Мой друг поступил в медицинский колледж в прошлом году 2)она сдала вступительные экзамены 3)он стал студентом медицинского колледжа 4)хирург делал операцию в операционной пожалуйста! тоже срочно и не из перевод.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.My friend went to medical college in the past year.  2.She passed the entrance exams. 3.He became a student at the Medical College. 4.The surgeon did the operation in the operating room.
Гость
1.My friend went to medical college in the past year.  2.She passed the entrance exams. 3.He became a student at the Medical College. 4.The surgeon did the operation in the operating room. Думаю правилно.