My sister gave me this ring. She (to be) furious if I lost it. d) If we (to have) a map, we wouldn’t have lost our way. e) If we lose our passports, we (to go) to the police. f) If the bus (not to come) soon, I will be late for...

My sister gave me this ring. She (to be) furious if I lost it. d) If we (to have) a map, we wouldn’t have lost our way. e) If we lose our passports, we (to go) to the police. f) If the bus (not to come) soon, I will be late for school. g) If they sold their mansion, they (to get) a lot of money. сроочоноооооооо пооооожжжж
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Моя сестра дала мне это кольцо. Она (быть) в ярости, если я его потерял. d) Если мы (иметь) карту, мы не потеряли бы наш путь. е) Если мы потеряем наши паспорта, мы (идти) в полицию. е) Если шина (не прийти) в ближайшее время, я буду поздно для школы. г) Если они продали свой особняк, они (получить) много денег.
Гость
1. Would be 2. Had 3.would go 4. Doesn't one 5. Would get