На помощь,пожалуйста!!! Раскройте скобки, употребляя глагол в Past Simple 1 Tom (to play) football yesterday. 2 We (to buy) a car last year. 3 Pete (to give) me a book last week 4We (to visit) our relatives two months ago. 5 I ...

На помощь,пожалуйста!!! Раскройте скобки, употребляя глагол в Past Simple 1 Tom (to play) football yesterday. 2 We (to buy) a car last year. 3 Pete (to give) me a book last week 4We (to visit) our relatives two months ago. 5 I (to cook) dinner yesterday. 6My grandmother (not to water) the flowers in the garden yesterday. 7His brothers (not to do) homework last week. 8 We (not to go) to the library yesterday. 9 She (not to tell) me a secret yesterday. 10They (not to work) last week. Заранее спасибо.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
played,bought,gave,visited,cooked,didn't water,didn't do,didn't go,didn't tell,didn't worked
Гость
1. tom was to played и т.д . 2. we are to bought и т.д . 3 pete was to gave и т.д.