Надеюсь на вашу помощь. Тысячу раз мне писали всякую чушь, но всё же, помогите. Я дам 10 баллов

Гость
15.1 2)She has closed the door 3) They have gone to bed 4) It has stopped raining 5) He has had a bath 6) The picture has fallen down 15.2 has took 2) I have bought 3) he has gone 4) Have you done 5) I have lost 6) has broke 7) have you painted 8) has took 9) where has she gone 10) I have read