Надо подобрать однокоренные слова к словам argument,behavior, education,trouble, punish
Ответ(ы) на вопрос:
Argument-argue Behavior-behave Education-educat Trouble -не имеет punish-punished
punish, punishment, punished, punishingly, punishable, punishability. education, educate, educated, educatedly. argument, argue, arguably, arguable, arguant. behavior, behave, behaved. trouble, troubable, troubled, troublemaker.