Нам задали по английски такую штуку чтобы сказать Я завтра не иду в школу потому ч?

Нам задали по английски такую штуку чтобы сказать Я завтра не иду в школу потому ч??о я иду и написать 5 предложений Куда я могу уйти
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I won't go to school tomorrow because: -I'm sick and I'll stay at home(не знаю можно так или нет) -I'll go to the dentist -My parents and I will visit my grandmother in another city/town -I'll go to the my best friend's birthday. He lives far away from me and I must go early to come in time.  -I'll go to the nursing home to congratulate veterans with celebration