Написать . Look at the clocks and answer questions . 1) is it twenty to ten or twenty past ten? 2) is it half past five or is it halp past three? 3)is it a quarter to four or a quarter past four ? 4) is it six minutes to seven...
Написать . Look at the clocks and answer questions . 1) is it twenty to ten or twenty past ten? 2) is it half past five or is it halp past three? 3)is it a quarter to four or a quarter past four ? 4) is it six minutes to seven or six minutes past seven?
Ответ(ы) на вопрос:
Twenty past ten; half past five. Если 3:15, то quater to four, если 4:15, то quater past four. Если 7: 06 , то six minutes past seven, если 6:06, то six minutes to seven. Извини, если неправильнг