Написать рассказ на английском Present Simple и Present Continuous на тему "как я провела выходные "

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Finally weekend! Today I am going to do a lot of things which I've planned whole week. I am going to walk, watch movies,series and be around my friends. Today I will do my workout routine from early morning and after it I am going to cook delicious breakfast for myself. Usually I like to eat porridge every day, but on weekends I always cook apple pie. Today I am going to cook dinner for the next work days and read the book of Nabokov. I love weekends so much. And so sorry they are so short.