Написать три предложения на слово like ,go,eat,teach вопросительный утвердительный отрицательный

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I like to go to the cinema. Do you like to go to the cinema? I do not like to go to the cinema. I go swiming three times a week. Are you going to swim? I will not go to swim tomorrow. Yesterday I ate a lot of fruits. Will you eat this bread? I did not eat this food/ I will teach you tomorrow. Will you teach this class tomorrow? I did not teach them last month.