Напиши формы слов по образцу. tall,a nose,to do,to see,a foot,long,to help,a friend,old,short, to walk,to talk,high,to want,

Напиши формы слов по образцу. tall,a nose,to do,to see,a foot,long,to help,a friend,old,short, to walk,to talk,high,to want,thin,a hand,fat,cold. Образец: a nose - noses; to do - did; tall - taller
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Продолжаю: saw, foots, longer, helper, friends,older, shorter, walker, talker, higher, want, thiner, hands, fater, colder