Напишите 15 предложений на английском. 5 вопросительных, 5 утвердительных, 5 ОТРИЦАТ

Напишите 15 предложений на английском. 5 вопросительных, 5 утвердительных, 5 ОТРИЦАТЕЛЬНЫХ
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Утвердительные: 1)I visit my aunt every weekend. 2)You were born in summer. 3)Reading books was my favourite hobby. 4)He was on holiday two months ago.  5)Somebody was in the house last night. Вопросительные: 1) Does she plays the piano and the guitar? 2) What are you planning to buy? 3) You have done the homework, haven’t you? 4) Did Peter or John present such beautiful flowers to you? 5) Who wants to answer the question? Отрицательные: 1) Nobody likes to be blamed. 2)Money  does not bring you happiness. 3) He  does not have a good job. 4) They  are not expected to come. 5) They  have not been invited. ДАЙ ПОЖАЛУЙСТА МНЕ ЛУЧШИЙ ОТВЕТ)))!!!