Напишите 5 предложений в Present Simple и 5 предложений в Present Continuous

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I don't live in the USA. My mother works in the museum. Our friends are cool. He loves reading books. Our teacher knows French fluently. I'm doing my homework now. My friend is chatting at the moment. The dog isn't barking now. She's studying hard these days. What are you looking for?