Напишите 5 вопрос, общий , специальный, мк подлежащему с пере спросом и альтернативный : "Hir first italian opera became a great success in Florence in 1707"
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Did his first Italian opera become a great success in Florence in 1707? (общий) When did his first opera become a great success? (специальный) What became a great success in Florence in 1707? (к подлежащему) Where did his opera become a great success? (специальный) His first Italian opera became a great success in Florence in 1707, didn't it? (с переспросом/tag question)
Гость
1(общий)Did his first Italian opera become a great success in Florence in 1707? 2(альтернативный))Did his first Italian opera become a great success in Florence in 1707 or in 1800? 3(специальный)Why did his first opera become a great success in 1707? 4 (к подлежащему)What become a great success in Florence in 1707? 5(разделительный (с переспросом))His first Italian opera became a great success in Florence in 1707, didn't it? His first Italian opera didn't become a great success in Florence in 1707, didn it?