Напишите антонимы к этим словам на английском cruel,kind,rude,friendly, generous, dangerous, important, happy, hardworking, nervous, funny, timid, crazy, honest, helpful, different.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Kind-unkind, rude-polite, friendly- unfriendly,happy- unhappy, hard-working- lazy,honest-dishonest, helpful-unhelpful, nervous- calm(?), important- unimportant Всё что знаю
Гость
Cruel - gentle Kind - evil Rude - polite Friendly - unfriendly/antisocial Generous - greedy Dangerous - benign Important - inessential Happy - sad/unhappy Hardworking - lazy Nervous - calm Funny - serious Timid - bold Crazy - normal Honest - mendacious Helpful - unhelpful Different - same