Напишите как произносится на русском без перевода! RUSSIAN STURGEON The Russian sturgeon lives in Russia, Azerbaijan, Georgia, Iran and a few other countries. It is a big fish. It can grow as long as two metres and it weighs mo...

Напишите как произносится на русском без перевода! RUSSIAN STURGEON The Russian sturgeon lives in Russia, Azerbaijan, Georgia, Iran and a few other countries. It is a big fish. It can grow as long as two metres and it weighs more than a hundred kilos. The Russian sturgeon lives in salt water. It is an endangered species because people catch it for its meat and eggs. People make caviar from its eggs. They sell it to shops all around the world.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
[ˈrʌʃ(ə)n] [ˈstɜːʤən] [ðə] [ˈrʌʃ(ə)n] [ˈstɜːʤən] [lɪvz] [ɪn] [ˈrʌʃə], [ˌæzəbaɪˈʤɑːn], [ˈʤɔːʤə], [ɪˈrɑːn] [ænd] [ə] [fjuː] [ˈʌðə] [ˈkʌntriz]. [ɪt] [ɪz] [ə] [bɪg] [fɪʃ] [ɪt] [kæn] [grəʊ] [æz] [lɒŋ] [æz] [tuː] [ˈmiːtəz] [ænd] [ɪt] [weɪz] [mɔː] [ðæn] [ə] [ˈhʌndrəd] [ˈkiːləʊz] [ðə] [ˈrʌʃ(ə)n] [ˈstɜːʤən] [lɪvz] [ɪn] [sɔːlt] [ˈwɔːtə] [ɪt] [ɪz] [ən] [ɪnˈdeɪnʤəd] [ˈspiːʃiːz] [bɪˈkɒz] [ˈpiːpl] [kæʧ] [ɪt] [fɔːr] [ɪts] [miːt] [ænd] [ɛgz] [ˈpiːpl] [meɪk] [ˈkævɪɑː] [frɒm] [ɪts] [ɛgz] [ðeɪ] [sɛl] [ɪt] [tuː] [ʃɒps] [ɔːl] [əˈraʊnd] [ðiː] [wɜːld]