Напишите пожалуйста 5-10 предложений на английском про любой цвет(например синий) и что он значит.Пожалуйста,очень надо

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Blue color - a symbol of good luck, love, kindness, loyalty and honor. Just blue - the color of the planet Venus. Those who choose for their wardrobes blue - dreamers and romantics.
Гость
The red color is very beautiful. Red means danger. A red one of the primary colors. So is it the color of blood. And even the grades in school put red pen.