Напишите пожалуйста 5 предложений настоящего времени и 5 прошедшого времени по английски

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Настоящего времени  - без разницы какого? Их вагон ведь, и прошедших тоже. What are you looking for? - Continuous When do you usually get up? - Simple I have just broken my leg.- Perfect I have been staying here since morning. - Perfect Continuous What are you doing here? - Continuous What was you doing from five till eight last sunday? I was playing the piano the whole evening yesterday. You had left this book and i found it.  When mother came. the son was doing homework. I found our kies on the street yesterday.