Напишите пожалуйста срочно сочинение на тему: "моя любимая кухня азербайджанская" на английском языке.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Mu favourite cuisine-azerbaijani.First i knowed about it in chilhood,when my grandmother cooked delicious pilaf.Then I tried dolma,kebab,adjika and piti.But still my favourite dish-pilaf.My mum often cook it for me .And yet i very,very like piti.Piti-is soup of mutton,potatoes and cheak-peas.It's delicious dish!!